Транзит російського газу через Україну в Європу та Молдову зупинено після завершення контракту НАК “Нафтогаз” з “Газпромом”. Які наслідки можуть бути для ЄС, України та Молдови, розбирався спецкор РБК-Україна Юрій Дощатов.

Сьогодні, 1 січня 2025 року поставки природного газу з Росії через Україну до країн Європи та Молдови припинилося. Це підтверджується даними Оператора ГТС. О 7-й ранку за київським часом було “перекрито крани” як на вхід російського газу на кордоні України в Росією, так і на його вихід на кордоні України з Словаччиною. Таким чином, завершив дію 5-річний транзитний контракт між НАК “Нафтогаз України” та “Газпромом”, укладений 30 грудня 2019 року.

Це був другий в історії україно-російських відносин комерційний транзитний контракт, після 11-річного (2009-2019) контракту від 2008 року. 16 років тому угоду підписували в Москві в умовах серйозного тиску країн ЄС, які майже на три тижні були позбавлені російського газу через рішення РФ перекрити транзит із 1 січня 2009 року. Тоді це сталося, оскільки не були узгоджені умови закупівлі газу Україною та його транзиту до ЄС урядами Юлії Тимошенко та Володимира Путіна.

Для ЄС питання поставок газу 2009 року стояло надзвичайно гостро, оскільки залежність від російських енергоносіїв була значно більшою – в рік транзитом через Україну до ЄС йшло понад 100 млрд кубометрів. Останнім часом транзит трохи перевищував 15 млрд кубометрів і складає лише 5% від загального споживання газу в ЄС.

Транзитний контракт 2019 року готували як окрему угоду – Україна з кінця 2015 року не купує газ у РФ. Документ підписували дистанційно – на той момент виконавчий директор НАК “Нафтогаз” Юрій Вітренко у Відні, а глава “Газпрому” Олексій Міллер – у Санкт-Петербурзі.

Share:

administrator

Добавить комментарий